Modanın Kuralları

Vücut Tipleri

Vücut tipleri denince eskiden akla ilk gelen zayıf , kilolu ve normal vücut tipleriydi. Zaman ilerledikçe tabirler değişmeye ve netleşmeye başladı. En çok hoşumuza giden tabirler meyvelerden esinlenilen elma vücut tipi, armut vücut tipi ve kum saati vücut tipi tanımlaması olabilir. Bayanlar için genellikle kullanılan bu sınıflamaya ek olarak Sıfır Beden Vücut Tipi ve Atletik Vücut Tipi bayanlar da genel sınıflama gruplarından.

Bayanlar için kullanılan bu vücut tipleri kıyafet seçiminde açılacak dolabın adını temsil ediyor desek doğru olur. Hangi Vücut Tipine Sahip siniz? bu soruya cevap bulduğunuz takdirde kıyafet seçiminde bakacağınız tarafı seçmeniz daha kolay olacaktır.

Neden böyle bir sınıflamaya ihtiyacımız var? Kıyafet üreticileri kıyafet üretiminde bahsettiğimiz vücut tiplerinin genel özelliklerini dikkate alarak kıyafetlerin kalıplarını şekillendirirler. Amaç mağazadan alınan kıyafetin en az terzilik işlemine ihtiyaç duyularak kullanılabilmesidir. Siz hangi vücut tipine sahip olduğunuzu öğrendikten sonra almanız ve giymeniz gereken kıyafet türlerine karar vererek çok daha rahat ve doğru alışveriş yapabilirsiniz.

Sporcular için kullanılan vücut tipleri tabirleri ise Ektomorf Vücut Tipi, Mezomorf Vücut Tipi ve Endomorf Vücut Tipi. Bu sınıflamanın bir diğer adı I vücut tipi, V vücut tipi ve O vücut tipi. Bu vücut tiplerini yapacağımız antrenman ve beslenme şeklini belirlemek için kullanırız.

Şimdi gelin vücut tipleri için kullanılan isimlerin ne anlama geldiğine daha yakından bakalım. Ladies first diyerek önce kıyafet seçiminde kullanılan vücut tiplerine bakalım.

Sıfır Beden Vücut Tipi

Vücut tipleri arasında en az rastlanılan Sıfır beden vücut tipi bir dönem moda dünyasında mankenlerin hedeflediği vücut tipiydi. Modacılar defilelerde kıyafetlerinin daha fazla göz önünde olmasını istedikleri için vücut kıvrımları ve ayrıntıları dikkat çekmeyecek sıfır beden vücut tipine sahip modelleri tercih ediyorlardı.

Sıfır beden mankenlerden olan Luisel Ramos’un 2006 yılında 22 yaşında öldüğünde 1,75 boyunda ve 44 kg ağırlığındaydı. Vücut Kitle Endeksi 14,33 hesaplandı. Dünya Sağlık Örgütü vücut kitle endeksinin en az 16 olması gerektiğini açıklamasına rağmen Luisel Ramos öldüğünde vücut kitle endeksi 14,33 dü. Luisel Ramos’un ölümünden bir ay sonra Madrid Moda Haftasında ve Milan Moda Şovunda vücut kitle endeksi 18 den düşük olan mankenlerin sahneye çıkmasına izin verilmedi.

Sıfır Beden Vücut Tipi

Anoreksiya olan kişilerin %95 i kadınlardır. Ergenlik çağlarından itibaren kilo alma korkusuyla uygulanan diyetler ve psikolojik travma sonrası aşırı zayıf olma ve kilo alamama durumudur. Sıfır bedene ergenlik çağlarındaki kızlarda veya erkeklerde rastlayabilir. Hızlı büyümeye karşı vücut hatlarının belirginleşmemesi ve zayıflık bu duruma neden olur.

Atletik Vücut Tipi

Atletik vücut tipi son yıllarda ülkemizde yaygınlaşan spor salonları ve spor yapma kültürü ile birlikte daha sık görülmeye başlandı. Atletik vücut tipine baktığınızda kaslı kollar ,omuzlar,bacaklar, basen ve sıkı karın kasları göze çarpar. Üniversite eğitimi de dahil okurken eğitimin içinde spor olduğundan veya aktif yaşantıdan genç bayanlarda atletik vücut tipi diğer yaş gruplarına göre daha yaygın. Metabolizmanın hızlı olması, beslenmeye dikkat etmek ve beraberinde gelen aktif yaşam atletik vücut tipine sahip olmamızı sağlıyor.

Atletik vücut tipine baktığınızda kaslı kollar ,omuzlar,bacaklar, basen ve sıkı karın kasları göze çarpar.

Atletik vücut tipine sahip olan bayanların öne çıkan özellikleri kol ve bacaklarının sıkı yapıları ve düzgün formları sayesinde güzel görünmeleri, kalça ve omuzlarının simetrik olmaları ve göğüs ölçülerinin normal olmasıdır. Bel oyuntuları belirgin değildir ve düz bir görünüme sahiptir. Göbek ve bel çevrelerinin sıkı olması nedeniyle zayıf görünürler. Atletik vücut tipine dikdörtgen vücut tipi de demek mümkündür. En bariz örnek Cameron Diaz ve Kate Moss gösterilebilir.

Kum Saati Vücut Tipi

Vücut tipleri arasında Kum saati vücut tipi kıyafet tasarımındaki nirvana vücut tipi olarak tanımlanabilir. Diğer vücut tipleri için tasarlanan kıyafetlerle amaç kıyafeti taşıyan bayanın vücudunun kum saati gibi gösterilmesidir. Genel hatlarıyla Kum saati vücut tipine sahip olan bayan ince bir bele , birbiriyle orantılı ve daha belirgin olan basen göğüs ve omuz genişliğine sahiptirler. Bacaklar düzgün ve kalçalar dolgundur. Göğüsler normal veya biraz büyüktür. Bu görünüme daha kadınsı veya biçimli denilmektedir. İşin sırrı ince bel olduğu için bel bölgesinin formunu korumak önemlidir. Kum saati vücut tipine sahip olanların illa ince olmaları şart değildir. Siz eğer daha iri bir görünüme sahipseniz fakat omuzlarınız ve kalçanız orantılı ise beliniz de daha inceyse siz de kum saati vücut tipine sahipsiniz demektir.

Kum saati vücut tipine sahip olan bayan ince bir bele , birbiriyle orantılı ve daha belirgin olan basen göğüs ve omuz genişliğine sahiptirler.

Kum saati vücut tipine sahip olup olmadığımızı anlamak için ucuna ağırlık bağladığımız bir ipi omzumuzun başından aşağıya sarkıttığımızda eğer tam kalçamızın hizasına geliyorsa ve ince bir bele sahipsek kum saati vücut tipine sahibiz demektir. Buna en belirgin örnek Salma Hayek ve Kate Winslet gösterilebilir.

Armut Vücut Tipi

Armut vücut tipi Anadolu kadınlarında ve Akdeniz kadınlarında sıklıkla görülen vücut tipidir. Çok geniş olmayan omuzlar, ince bel oyuntusu ve geniş basenler. Bel oyuntusu kaybedildiği takdirde bir sonraki vücut tipimiz olan elma vücut tipine doğru geçmeye başlar. Geniş basenler ve orantılı baldırlar en belirgin özelliğidir. Armut vücut tipi bayanlara Kum saati vücut tipi görünümü vermek kolaydır. Armut vücut tipine uygun ünlülerin başında Kim Kardashian gelmektedir.

Armut vücut tipine sahip hanımlar çok geniş olmayan omuzlar, ince bel oyuntusu ve geniş basenlere sahiptir.

Elma Vücut Tipi

Elma vücut tipine sahip olanlar genellikle yuvarlak omuzlara, iri göğüslere ve basenleriyle aynı genişlikte bele sahiptir. Uzaktan bakıldığında yuvarlak bir görünüm vardır. Elma vücut tipine sahip olanlarda vücut hatları kaybolmuş gibi görünür. Hamurlu gıdaların çok tüketildiği bölgeler de ev hanımlarında sıkça elma vücut tipi görülmektedir. Bir diğer vücut tipi olan armut vücut tipinde olanların bazıları zamanla bel bölgesinden kilo aldıklarında elma vücut tipine doğru kayabilmektedir. Elma vücut tipine sahip ünlülerden Jennifer Hudson, Drew Barrymore ve Rosie O’Donnell gösterilebilir.

Elma vücut tipine sahip olanlar yuvarlak omuzlara, iri göğüslere ve basenleriyle aynı genişlikte bele sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir