Aksesuar Tavsiyeleri

Hasır Çanta

Yaz geldi hasır çanta aldınız mı? Almadıysanız bence çok geçe bırakmayın. Keten elbiseler, şifon elbiseler ve hasır çanta ayrılmaz bir bütün oldu. Yazlık beldelerde hanımların ellerinde görmeye alıştığımız birbirinden şık hasır çantalar doğallığı ve tasarımlarıyla görenleri hayran bırakıyor. Gelin hasır çanta neymiş beraber bakalım.

Hasır Nedir?

Çok yıllık bir bitki olan hasır otunun biçilip kurutulmasından sonra elde edilen doğal ipliklerden örülen dokulara hasır denir. Hasır otu durgun su ve bataklıklarda bulunan hasır otunu mutlaka görmüşsünüzdür.  Halk arasında su kamışı, koğa, semerci sazı, semer otu, kılıçverdi isimleriyle kullanıldığını da görüyoruz.

İlkel kumaş diyebileceğimiz hasır kullanılarak yer örtüleri, arı kovanı, sepet, duvar örtüsü ve yatak örtüsü olarak geçmişten günümüze kullanımı devam etmektedir. Günümüzde amerikan sevisi, çanta, terlik ve şapka gibi belirli alanlarda doğal görünümlü tasarım ürünleri yapmak için kullanılıyor.

Latince adı Typha latifolia olan hasır otunun Türkçesi şeytan mumu. Ürkütücü bir ismi varmış değil mi?  Hasır otunun üzerinde yetişen dolgun, kahverengi ve ucunda sivri bir uzantı yer alan kısım bitkiye bu adı veriyor. Olgunlaşıp kuruduktan sonra tüyler halinde etrafa yayılan bu kahverengi kısım elle açıldıktan sonra yasık dolgusu olarak kullanılıyor. Biz çocukken bu tüylerin kulağımıza kaçıp bize zarar verebileceğini söylerlerdi.

Hasır Otu Şeytan Mumu

Hasır Çanta Çeşitleri

Hasır çanta hasır otundan yapıldığı için kısaca ne olduğundan bahsetmeden geçemedik. İnsan kullandığı eşyaların nereden ve nasıl geldiğini bildiğinde daha farklı hissediyor. Şark köşelerindeki otantik desenli yastıkların içinde dolgu, Anadolu’da köy evlerinde yer örtüsü ve Asya ilimlerinde fakir halkın duvar olarak kullandığı hasırın hikayesi çok eskilere dayanıyor.

EL sanatları üzerine faaliyet gösteren atölyeler bu ürüne yeni kullanım alanları bulmaya devam ediyor. İnstagram üzerinde faaliyet gösteren butikler ve atölyeler hasır ürünler kullanmak isteyenlere yönelik özel ürünler yapıyorlar.

Çanta tasarımlarına baktığımızda bir kısmı hasır iplerden yapılırken bir kısmında da hasır dokuma tekniğiyle bambu ipliklerin ve sert dokulu pamuk ipliklerin kullanıldığını görüyoruz.

Önceleri hasır çanta dediğimizde hepimizin aklına aşağıdaki gibi sade bir model geliyordu. En doğal haliyle gördüğümüz bu tasarım hasır çanta tasarımlarının çıkış noktası diye düşünebiliriz.

Sade Hasır Çanta

Sade tasarım üzerinde çeşitli değişiklikler yapılarak modelin albenisi arttırılmaya hatta çantayı kişiselleştirmek için üzerine isimler yazılmaya başlandı. Aşağıda gördüğümüz tasarımda çanta sapına renkli iplerle sargı yapılmış. Çanta üzerine nakış işleme şeklinde desen ve yazı çalışılmış. Happy yazan yere veya çantanın uygun kısmına ismimizin tamamını, baş harfini veya istediğimiz başka bir ifadeyi yazdırabileceğimiz tasarım ürünler yapan instagram butik atölyeleri var.

Tasarım Hasır Çanta

Ünlü markalar çanta modelleri arasına hasır ürünleri eklediler. Tasarım ve al yapımı ürünlere ek olarak bu modellerde günlük çantalarda kullanılan kapak ve askı detayları eklendi.

Marka Hasır Çanta

Deri sap ve kilit detayları eklenen modeller kahverengi tonlarıyla farklı ve hoş alternatifler elde etmeye olanak sağlıyor.

Deri Saplı Hasır Çanta

Hayvan figürleriyle tasarlanan modeller görenleri hem şaşırtıyor hem de kendine hayran bırakıyor. Tasarımcılar farklı hayvan figürleri çalışarak alışılmışın dışında sevimli çanta modelleri hazırlıyorlar.

Hayvan Figürü Hasır Çanta

Astarlı çanta modelleri geniş gözenekli çantanızın dışına eşyalarınızın çıkmasını engellemenin yanında çantanız açıldığında içindekilerin dökülmesini de engelliyor.

Astarlı Hasır Çanta

Kendi Çantamızı Yapalım

Günlük hayatta farklı amaçlar için üretilen ve kullanılan eşyaları yeni ürünler tasarlamak için kullanmak yaygın bir hal aldı. Hasır Amerikan servisi kullanılarak yapılan hasır çantalar da bunlardan. Çanta yüzeyini örme zahmetinden kurtaran hazır yuvarlak yüzeylerin bir kısmını birleştirerek hasır çanta yapmak çok kolay oluyor. Farklı dokuma teknikleriyle hazırlanan amerikan servisleri çanta yüzeyinin farklı görünmesini sağlıyor. Kabiliyetleriniz ve hayal gücünüz ölçüsünde çantanızı süslemek size kalıyor.

Hasır Amerikan Servisi

Uygun fiyatlara amerikan servisi bulmak çok kolay. İnternet üzerinden de satılan amerikan servisleri farklı tasarımları ile size değişik modellerde çantalar yapma şansı sunuyor. Vakti ve merakı olan hanımlar internette görüp beğendikleri modellerin benzerlerini kendileri ve sevdikleri için kolaylıkla yapabilir.

Yuvarlak Hasır Çanta

İnstagram üzeriden alabileceğiniz çanta modelleri için çanta sayfalarımız ziyaret edebilirsiniz. Çanta modellerimizi görebileceğiniz mağazamızın linki : Moda Piyasa Çanta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir