Ne Giymek Gerek?

Nasıl Elbise Almalıyım?

Nasıl elbise almalıyım?  sorusunun cevabını bulmak için biraz araştırma yapmak gerekiyor. Elbise insanların vücutlarının belli bir kısmını örtmek için kullandıkları malzemelerin tamamının adıdır. Genellikle kumaştan veya deriden üretilen elbiseler bilinse de, çiçeklerden, plastik şişelerden, metallerden, bitki yapraklarından hatta kırmızı etten bile elbise yapıldığını görebiliyoruz. Her geçen gün yeni modeller ve kumaş türleri kullanılarak üretilen elbiseler görüyoruz. Hem vücudumuzun formu değişiyor hem de yeni yeni modeller ortaya çıkıyor. Bu nedenle bazı önemli detayları bilmek alışeriş yaparken ve kıyafet seçerken size zamandan ve paradan tasarruf sağlayacak. Yazımızda işinize en çok yarayacak püf noktaları bulunuyor.

Elbise seçerken yanınıza dikilen satıcılar, “çabuk karar ver” diyen babanız veya partneriniz, içten içe sizi kıskandığını bildiğiniz alışveriş arkadaşınız sizin karar vermenizi zorlaştırmak için ellerinden geleni yaparlarken çığlık atmak istediğiniz oldu mu? Evet dediğinizi duydum 🙂 . Etrafınızdaki gereksiz tepkilere aldırış etmeden ne istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Yaratılıştan gelen genlerimiz bizim fiziksel özelliklerimizin sınırlarını belirlemekte. Çevresel faktörler bu sınırları aşağı ve yukarı yönde belli bir oranda etkilemektedir. Taşıdığımız genler bizim boyumuzu, kemik kalınlığımızı, kas yapımızı belirlerken, doğumdan itibaren beslenme alışkanlıklarımız, uyku düzenimiz ve günlük aktivitelerimiz görüntümüzün son halini almasını sağlar.

Cerrahi müdahaleleri bir kenara bırakırsak bizim doğal yollarla ulaşabileceğimiz fiziksel durumu gene bizden iyi kimse bilemez. Aşağıdaki başlıklar sizin kendi başınızayken öz değerlendirmenizi yaparak hedeflediğiniz görünüme ulaşmanızı sağlayacak elbise tavsiyeleri içeriyor.

Elbise Modeli Boyumu Nasıl Etkiler?

Elbise modeliniz ve kumaş desenleri sizi olduğunuzdan daha uzun veya daha kısa gösterebilir. Sadece satıcıların tavsiyelerine veya fiyatına göre elbise tercihi yapmak sonradan bizi çok pişman edebilir. Moda Piyasa paylaştığı ürünlerle size piyasa fiyatlarında kendi modanızı oluşturmanıza yardımcı olmakta. Ürün alırken çok para harcamayı hiçbirimiz istemiyoruz fakat aldığımız elbiseninde bize yakışması gerekiyor.

Uzun Boylu Görünmek İçin Elbise Tercihi

Bunu için öncelikli seçmeniz gereken elbiseler bacak boyunuzu olduğundan uzun göstermeli. Bunun için dar paçalı pantolonlar, havuç pantolon modelleri ve skinny pantolon kombinleri sizin için ideal. Bunların altına giyeceğiniz ten rengi stiletto ayakkabı modelleri sizi uzun gösterecektir.

Uzun boylu görünmek için skinny kot pantolon ve yüksek topuklu ayakkabı kombini çok işe yarıyor.

Stiletto ayakkabı uzun ve zarif görünmek için hem elbiselerle hem de dar pantolon modelleriyle çok fazla kullanılmakta.

Boyuna çizgili bluzlar veya boyuna çizgili gömlekler sizi uzun göstermeye yarayan bir diğer yöntem.

Boyuna çizgili gömlek gibi çizgileri enine değil de boyuna olan kıyafetler sizi olduğunuzdan ince ve uzun gösterir.

Tek renk ve sade elbiseler giymek, desenli elbiseler giymekten kaçınmak ta sizin arzuladığınız uzun boylu algısını oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Tek renk elbiseler giymek sizi olduğunuzdan daha uzun gösterir.

Kısa Boylu Görünmemek İçin Elbise Tercihi

“Kıyafetlerim beni boğmasın, olduğumdan daha kısa göstermesin” diyorsanız ne kadar rahat olurlarsa olsunlar bol pantolon modelleri, salaş pantolonlar, şalvar pantolonlar, bol paça pantolonlar ve İspanyol paça pantolonlar uzak durmanız gereken elbiseler.

Bol Pantolonlar sizi olduğunuzdan kısa gösterecektir.

Her ne kadar boyuna çizgili de olsa kapri sizi kısa gösteren kıyafetlerdendir.

Kolsuz diz altı elbiseler ve salaş bluzlar size göre değil. Özellikle kapri  ve kargo pantolona yaklaşmayın. Son olarak babet ayakkabı modelleri adeta sizi yere çekecektir.

Babetler sizi olduğunuzdan kısa göstereceği için boyunuzla ilgili takıntınız varsa giymeseniz daha iyi olur.

Göğüs Büyüklüğüne Göre Elbise Seçimi

Göğüslerimiz her zaman istediğimiz gibi olmayabilir. Hatta hayatın bize ne getireceğini bilmediğimiz için acı bir tecrübe de görüntümüzün değişmesine neden olabilir. Kazalar, hatalı cerrahi müdahaleler ve hastalıklar bu tür durumlara neden olabilir. Biz güçlü ve kararlı bir kadın olarak pes etmeyeceğiz. İster doğuştan olsun isterse sonradan göğüslerimizin formunu değerlendirdikten sonra nasıl görünmesini istiyorsak ona uygun kıyafet seçmek mümkün.

Elbise Modeli Göğüslerimi Büyük Göstersin

 Özellikle genç kızların dert ettikleri bu durum ileriki dönemlerde de devam edebilmekte. Bu hedefi yakalayabilmeniz için dolgulu sütyen modelleri ve özellikle bunun için satılan büyük gösteren sütyen modelleri size yardımcı olacaktır.

Her ne kadar hoş görünseler de bralet sütyen modelleri, sporcu sütyen modelleri ve yapışkanlı sütyen modelleri sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Sporcu sütyenleri göğüslerinizi en doğal haliyle göstereceği için küçük veya büyük göğüslü görünmek istemeyenler tercih etmemeli.

 

Göğüslerinizin olduğundan büyük görünmesini istiyorsanız yapışkanlı sütyen modellerini kullanmamalısınız.

Dekolteli elbiseleri seviyorsanız, göğüs dekolteli elbise modelleri yerine omuzu açık bluz modellerini veya sırt dekolteli elbiseleri tercih edebilirsiniz. Şifon bluz modelleri uygun sütyen tercihiyle size istediğiniz kombini sağlama konusunda yardımcı olacaktır.

Dekolteli elbise giymek istiyorsanız sırt dekolteli olanları tercih edebilirsiniz.

Elbise Modeli Göğüslerimi Normal Göstersin 

Göğüslerinizin büyüklüğü sizi rahatsız ediyorsa yalnız olmadığınız bilmelisiniz. İşe önce küçük gösteren sütyen modeli seçimiyle başlamalısınız. Straplez sütyen modelleri yerine kulaklı sütyen modelleri veya askılı sütyen modelleri kontrolün sizde olmasını sağlayacaktır.

Kayık yaka bluzlar veya havuz yaka elbise modelleri, kolsuz bluzlar veya v yaka yarasa kol bluz modelleri bakmanız gerekenler.

Kayık yaka bluzlar göğüslerinizi normal formunda gösterir.

Kayık yaka elbise modelleri göğüslerinizi olduğundan büyük veya küçük göstermez.

Bel bölgenizin ince olduğuna inanıyorsanız bele oturan gömlek modellerinden istediğinizi seçebilirsiniz. Enine çizgili bluzlar ve gömlekler istemeyecekleriniz olmalı.

Bacak Formuna Göre Elbise Seçimi

Elbise seçerken boyumuz çok önemli bir etken. Bacak boyumuz ve kalınlığı bizim dışarıdan nasıl göründüğümüzü etkilyen en önemli faktörlerden. Doğru kıyafet seçimiyle arzuladığımız görünümü elde etmek için bacak formumuzu mutlaka göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Elbise Modeli Bacaklarımı İnce ve Zarif Göstersin

Voleybol oynayan bayanların dert ettikleri kalın baldırlar yerine bazen farklı sağlık sorunları da kalın görünümlü bacaklara neden olabiliyor. Mini elbiseler veya mini etekler, diz altı etekler ve diz altı elbiselerden uzak durmanız gerekecek. Kısa boyluysanız ve boru paça bir kombin hazırlıyorsanız babet ayakkabı giymemek akıllıca olacaktır. Şifon elbiseler, salaş pantolonlar ve canlı renkler bacaklarınızın güzelliğini gizleyecektir.

Boyunuz engel değilse , uzun etek modelleri, uzun elbiseler, boru paça pantolonlar ve bunların altına giyeceğiniz topuklu ayakkabı modelleri size rahat bir nefes aldıracaktır.

Uzun elbiseler altına giyeceğiniz topuklu ayakkabılar boyunuzu olduğundan daha uzun gösterecektir.

Uzun Etek Modelleri altına giyeceğiniz topuklu ayakkabılar ile olduğunuzdan daha uzun görüneceksiniz.

Uzun Elbise ve uzun etek altına yürümenizi zorlaştırmayacak kadar yüksek topuklu ayakkabılar giyebilirsiniz.

İspanyol paça pantolon üzerine modern yelekler veya klasik yelek modelleri, blazer ceketler ve göbek hizasındaki tişörtler hoş kombinlerin kapısını aralayacaklar. Bacaklarınızın bronzlaşması veya kısa etek modellerinin altına giyilecek ince gösteren opak çoraplar bir diğer çözüm yollarından.

İspanyol Paça Pantolon üzerine modern yelek veya klasik yelek giyerek kombin yapabilirsiniz.

Elbise Modelim Kalçalarımı Geniş Göstermesin

Kim Kardashian ve Holly Hagan isteğinizin tersine özellikle geniş kalçalarını ön plana çıkaracak modeller giymeyi tercih ediyorlar.

Kim Kardashian geniş kalçalarını gizlemek yerine onları ortaya çıkaracak elbiseler giymeyi tercih ediyor.

Holly Hagan kalçalarının büyüklüğünü gizlemeden özellikle görünmesini istediği elbiseler giymeyi tercih ediyor.

Eğer kalçalarınızın geniş olduğuna inanıyorsanız ve buna görsel bir çözüm yolu arıyorsanız, düşük belli pantolonlar, kısa tişörtler, kısa bluz modelleri, dar pantolonlar , skinny pantolonlar ve taytlar istemeyeceğiniz elbiseler.

Tayt giymek alt bedenimizin bütün detaylarını ortaya çıkarır. Özellikle parlak renkli disco tayt çeşitleri buna en iyi örnektir. Koyu renk taytlar biraz daha kusurları örtücü olsa da eğer kalçalarımızın büyük görünmesini istemiyorsak taytlardan uzak durmak gerekir.

Cepli kot pantolon modelleri, siyah pantolon modelleri ve yüksek belli pantolonlar sizin için ideal seçim olacak.

Yüksek bel pantolonlar kalçalarınızı olduğundan daha büyük göstermez.

Bacak boyunuzun uygun olduğunu düşünüyorsanız bol paça pantolon modelleri ve İspanyol paça pantolonlar güzel alternatifler olarak karşımıza çıkıyor. Desenli etekler yerine desensiz etekler, düz kesimli etek modelleri uygun tercihler. Tunik modelleri geniş kalçalarınızı perdeleyerek rahat ve şık kombinler yapmanızı sağlayacaktır.

Tunik modelleri geniş kalçalarınızı perdeleyerek rahat ve şık kombinler yapmanızı sağlayacaktır.

Elbise Modelim Kollarımı İnce ve Zarif Göstersin

Bacaklarımız gibi kollarımızda bizi kıyafet seçimi yaparken sınırlandırabiliyor. Kolsuz abiyeler ve kısa kollu bluzlar kollarınızı ön plana çıkaracağı için istemeyeceğimiz türden modeller.

Yarasa kollu bluz modelleri ve karpuz kollu bluzlar bizim istediklerimiz. Salaş tişört modelleri ve omzu açık bluzlar dikkatleri kollarımızdan alacaktır.

Yara kollu bluz modelleri ve karpuz kollu bluz modelleri kollarımızı daha zarif göserir.

Moda tasarımcıları kadınların ne istediklerini daha net anladıkça ortaya neredeyse kişiye özel üretilmiş diyebileceğimiz elbiseler çıkıyor. Kendimizi olduğumuz gibi kabul ettikten sonra doğru kıyafetleri kolaylıkla seçebiliriz. Önemli olan toplumla uyumlu ancak kendisiyle barışık bir birey olabilmek. Sözlerimiz ve davranışlarımız için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir